Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Pomoc społeczności szkolnej bezdomnym zwierzętom.

Data publikacji:

Fala bezdomności wśród zwierząt, głównie psów i kotów, w ostatnich latach nasila się. Jest to efekt z jednej strony mody na posiadanie zwierząt w swoich domach, a z drugiej braku odpowiedzialności za te zwierzęta.

Zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć, jak się znudzi! To żywe stworzenie, które przyjmuje ludzi za członków swojego stada, kocha ich i tęskni, gdy ich nie widzi. Porzucony piesek potrafi czekać bardzo długo w miejscu porzucenia i wyglądać swego opiekuna. Falę bezdomności pogłębia niechęć do kastracji i sterylizacji. Jednych powstrzymują koszty zabiegu (chociaż w większości gmin są dopłaty). Inni twierdzą, że nie chcą okaleczać swoich zwierząt. Niestety jakoś nie mają skrupułów, gdy wywożą całe mioty piesków lub kociąt, często razem z matkami, np.do lasu, do innej miejscowości, itp.

Nasza szkoła od lat prowadzi edukację młodzieży w tym zakresie oraz organizuje akcje zbiórki karmy dla bezdomniaków i podejmuje się pomocy zwierzętom wywiezionym w okolice obiektu szkolnego. W tym roku w sumie zebraliśmy ok. 150 kg karmy. Część jej została zawieziona do Fundacji MagdaLena w Grajewie w grudniu 2022 roku. Drugą część zawieźliśmy do Grajewa 15.06.2023r. i rozdzieliliśmy pomiędzy Bazarek na rzecz zwierząt w Grajewie oraz Fundację MagdaLena.

Jednocześnie pomogliśmy bezdomnym 2 pieskom, które zostały wywiezione na teren szkoły. Jedną sunię przekazaliśmy w grudniu do Fundacji MagdaLena. Sunia ta potem dzięki zaangażowaniu i pomocy paru osób trafiła do cudownej adopcji. Druga sunia, która otrzymała piękne imię Fela, została zawieziona do osób prowadzących pomoc w ramach Bazarku. Sunia została wysterylizowana, zaszczepiona, odrobaczona, odpchlona oraz odkleszczona i czeka na adopcję w domu tymczasowym.

Społeczność szkolna dołożyła się do zabiegów weterynaryjnych w kwocie 280 zł. Pamiętajmy, że pomoc jednemu zwierzęciu nie zmieni całego świata, ale zmieni cały świat temu zwierzęciu!

Pamiętajmy, że dobro wraca!

Na zdjęciach młodzież Zespołu Szkół w Niećkowie wraz z opiekunem oraz sunia Fela, która już po zabiegach weterynaryjnych trafiła do p. Joanny Kamińskiej, prowadzącej Bazarek na rzecz zwierząt w Grajewie

Opiekun akcji: Ludmiła Orłowska.

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye