Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Wycieczka integracyjna ITE do Warszawy

Data publikacji:

W dniu 16 maja 2023 roku uczniowie klasy I TE uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Plan dnia była ambitny: wizyta w Sejmie, ZOO oraz zwiedzanie Willi Żabińskich. Nie zawsze jest jednak tak, że wszystko idzie po naszej myśli o czym zdążyliśmy się przekonać wjeżdżając do Warszawy. Z powodu awarii autobusu plan naszej wycieczki musiał ulec lekkiej modyfikacji. Sejmu niestety nie było nam dane ujrzeć, nawet z daleka. W zamian tego było dużo ruchu, a mianowicie zwiedziliśmy Starówkę, następnie udaliśmy się do ZOO.

Na koniec naszej wycieczki zwiedziliśmy Willę Żabińskich, zwaną również Willą pod Zwariowaną Gwiazdą. Dlaczego taka nazwa? W domu dyrektora ZOO zwierzęta i ludzie żyli w nim niczym lokatorzy. Dom dyrektora ZOO był jedynym budynkiem niezniszczonym w wyniku bombardowania podczas II wojny światowej. Willa Żabińskich stała się schronem dla prześladowanej społeczności pochodzenia żydowskiego.

Niektórzy mieszkańcy spędzali w nim kilka dni, inni lata. Przez cała wojnę przez willę przeszło 300 żydów, z czego dwójka nie przeżyła wojny. Byłą to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja na którą warto się wybrać.

Opiekunowie: Monika Wiśniewska, Anna Mazurkiewicz

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye