Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Podpisanie umowy na rewaloryzację Dworu w Niećkowie

Data publikacji:

2 marca 2022 r. w Dworze w Niećkowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie rewaloryzacji Dworu w Niećkowie – zwycięzcy pilotażu konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most w województwie podlaskim.

Uroczystość, powitaniem zaproszonych gości, rozpoczął Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, po którym Dyrektor Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie Bożena Sokołowska przedstawiła referat dotyczący historii Dworu od jego powstania, aż po dzień dzisiejszy.

Następnie głos zabrał Starosta Grajewski przybliżając zebranym plany związane z remontem od powstania pomysłu, po kolejne etapy przygotowań, zbierania informacji, przygotowywania dokumentacji, aż do momentu podpisania umowy.

Głos zabrała także Prezes Fundacji Most the Most Brygida Ślabska opowiadając pokrótce koncepcję samego konkursu „Nasz Zabytek” oraz jego przebieg w związku z Dworem
w Niećkowie.

Jednym z obecnych na uroczystości gości był Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, który podkreślił wagę inwestycji zabytków, które bez wsparcia zewnętrznych środków finansowych zsunięte byłyby przez samorządy na dalszy plan, a z którymi w związku z wysokimi funduszami potrzebnymi na renowację, wygrywają zadania drogowe, mostowe i inne, priorytetowe dla lokalnej społeczności.

Wszystkie wypowiedzi były zgodne co do faktu, iż miejsca takie jak Dwór w Niećkowie zbliżają pokolenia, zacieśniają więzi wśród społeczności lokalnej i są nieodzowne w dbaniu o swoją odrębność kulturową i przekazywaniu tradycji młodym pokoleniom. Takie też są plany na nową funkcję społeczną Dworu, aby ściągnąć tu pokolenia w celu dzielenia się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami, a przede wszystkim aby wspólnie spędzać czas.

Po przemówieniach nastąpił moment podpisania umowy przez przedstawicieli powiatu
w osobach: Waldemar Remfeld Starosta Grajewski, Tomasz Cebeliński Wicestarosta Grajewski i Maria Lucyna Jasińska Skarbnik Powiatu Grajewskiego oraz przez Prezes Fundacji Most the Most Brygidę Ślabską.

Zwieńczeniem tej chwili był tort specjalnie przygotowany na tę okazje przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Danowie.

Wśród zaproszonych poza przedstawicielami KGW w Danowie byli również przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu, którzy przywieźli ze sobą własnoręcznie wykonane prace związane ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi oraz przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich „Z Grodu Szczuków” ze Szczuczyna, które wykonując pieśni ludowe umiliły czas wszystkim zebranym. Dodatkowo oprawę muzyczną zapewnili członkowie Szkolnego Zespołu Ludowego „Kłosek” działającego przy ZS w Niećkowie.

Umowa zawarta między Powiatem Grajewskim, a Fundacją Most the Most to początek nowej historii Dworu w Niećkowie, a zarazem pierwszy krok realizacji potrzebnej zabytkowi modernizacji. Wygrana 1 mln w połączeniu ze środkami Powiatu Grajewskiego w wysokości ponad 400 tys. zł pozwolą na remont dachu, remont poddasza, gdzie postawione zostaną nowe ścianki oddzielające pomieszczenia oraz nowe instalacje: elektryczna, grzewcza
i wentylacyjna, a także remont klatki schodowej, która zostanie przeniesiona w inne miejsce budynku. Powiat ma już w planach wnioskować o pozyskanie środków finansowych
w następnych konkursach, aby w niedalekiej przyszłości móc kontynuować następne etapy prac.

Link do informacji o projekcie: https://zsnieckowo.com.pl/informacje/

Przesyłamy link do relacji telewizji TVP Białystok. Informacja o wydarzeniu rozpoczyna się w 10 min 58 sek.

https://bialystok.tvp.pl/58834377/02032022-godz-2130?fbclid=IwAR2NGBhJkjFmzrcMZxviF6gLd984MKbEiV_rlSJQa0HHFfDICiE8yi2VrCg

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye