Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Data publikacji:

W dniu 20.04.2017r odbyła się wycieczka 34 uczniów z Zespołu Szkół w Niećkowie do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Muzeum to  powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Znajduje się ono w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.
Muzeum posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny.

Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII – pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz.
Na dobry początek zwiedziliśmy zabytkowe wnętrza odbudowanego pałacu Starzeńskich. Następnie młodzież z zainteresowaniem zwiedziła skansen z zabytkowymi obiektami budownictwa wiejskiego. Niektórzy nawet zdążyli zaprzyjaźnić się z żyjącymi tu zwierzętami. Potem zwiedzaliśmy dział Techniki Rolniczej, Weterynarii, Pracownię Zielarza i ogród Księdza K.Kluka z wieloma gatunkami roślin leczniczych i przyprawowych. Szkoda, że o tej porze roślinki jeszcze  mało się rozwinęły! Odwiedziliśmy też młyn wodny i poznaliśmy tajniki pracy XIX wiecznych młynarzy i piekarzy, a także Muzeum Pisanek.

Po obiektach oprowadzała nas bardzo sympatyczna i młoda Pani Przewodnik. Panowała miła atmosfera, dopisywały humory. Tylko szkoda, że było bardzo zimno jak na tą porę roku.

Kierownik wycieczki: p. Ludmiła Orłowska.
Opiekunowie: p. Izabela Niklińska, p. Dariusz Doliwa

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye