ANOREKSJA I BULIMIA -zrozumieć żeby pomóc.

29 kwietnia w internacie Zespołu Szkół w Niećkowie odbyły się zajęcia profilaktyczne, których celem było zwiększenie świadomości młodzieży na temat zaburzeń odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem anoreksji i bulimii.
Młodzież, po krótkim omówieniu, czym są anoreksja i bulimia, oraz dlaczego warto o nich rozmawiać, obejrzała film dokumentalny „Młode Głowy”, poruszający kwestie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w tym problematykę samooceny, presji rówieśniczej i społecznej oraz konsekwencji braku akceptacji siebie. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści filmu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. Poruszono m.in. temat: jak młodzi ludzie postrzegają siebie, jakie emocje towarzyszą im na co dzień, gdzie szukać wsparcia w trudnych sytuacjach.
Wychowankowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w dyskusji, wykazywali zainteresowanie tematem zdrowia psychicznego i otwarcie dzielili się swoimi przemyśleniami.Podkreślono, że zdrowie psychiczne i fizyczne są równie ważne, a rozmowa o trudnych emocjach nie jest oznaką słabości, lecz siły. Zachęcono młodzież do dbania o siebie i innych – do bycia uważnym na potrzeby swoje oraz kolegów i koleżanek. Każdy zasługuje na wsparcie, a sięgnięcie po pomoc to pierwszy krok do zmiany na lepsze.
Zajęcia zakończyły się wspólną refleksją: „Twoje zdrowie psychiczne ma znaczenie – nie jesteś sam/a.
Zajęcia przeprowadziła Elżbieta Ptak







