Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

POLSKI BIAŁY KRZYŻ

Data publikacji:

W dniu 27 maja 2022 roku w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “Polski Biały Krzyż”, które zainaugurowane zostało występem zespołu ludowego “Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie.

Na szczuczyńską wystawę złożyły się zbiory Barbary i Waldemara Niklińskich z USA wzbogacone eksponatami z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku. 

Organizacja POLSKI BIAŁY KRZYŻ powstała 2 lutego 1918 roku w USA podczas trwania
I wojny światowej dzięki staraniom żony Ignacego Paderewskiego – Heleny, powołana w celu niesienia pomocy ofiarom wojny. Helena Paderewska, wskutek sprzeciwu Czerwonego Krzyża wobec utworzenia polskiej filii tej organizacji, zorganizowała i finansowała nabór ochotniczek do służby pielęgniarskiej, by wysłać je w miejsca, gdzie podczas pierwszej wojny światowej walczyli Polacy wcieleni do trzech armii – rosyjskiej, niemieckiej
i austriackiej. Drugim celem statutowym stowarzyszenia, z którego Biały Krzyż stał się szczególnie znany, było szerzenie kultury i oświaty, rozbudzanie postaw patriotycznych oraz świadomości narodowej i obywatelskiej wśród żołnierzy polskich służących w armiach zaborczych, a po zakończeniu I wojny światowej wśród żołnierzy służby zasadniczej Wojska Polskiego.

Polski Biały Krzyż rozwiązany został rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1946 r. a jego majątek został przekazany Towarzystwu Przyjaciół Żołnierza, uznanemu w tym samym rozporządzeniu za stowarzyszenie wyższej użyteczności. Organizacja została rozwiązana w grudniu 1961 roku.

Na otwarcie wystawy “Polski Biały Krzyż” do Szczuczyna przybyli m.in.:

 • Joanna Fabisiak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
 • prof. dr ab. Lech Chyczewski – Rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku,
 • Waldemar Remfeld – Starosta Powiatu Grajewo,
 • Artur Kuczyński – Burmistrz Szczuczyna,
 • Jarosław Kozikowski – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie,
 • Katarzyna Maria Prystupiuk – Notariusz,
 • Elżbieta Paszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża,
 • Małgorzata Pyka – Dyr. Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża
  w Krakowie, 
 • Piotr Zaborowski – Wicedyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża,
 • Jadwiga Zwara – Prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża
  w Kościerzynie oraz Dyr. Piotr Abramek
 • ,Andrzej Karski – PCK Olsztyn
 • Prof. Barbara Mroczko – Kierownik Zakładu Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych UM w Białymstoku,
 • Włodzimierz Syta – były zastępca dyrektora administracyjnego Polskiego Radia, 
 • ks. Infułat – Lucjan Święszkowski
 • ks. Proboszcz – Jacek Majkowski
 • oraz pomysłodawcy wystawy Barbara i Waldemar Niklińscy.
Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye