Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Święto Niepodległości

Data publikacji:

Dzień powrotu nadziei i powstania Polaków z kolan po 123 latach niewoli, czyli Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w szkole akademią, która odbyła się w dniu  10 listopada 2016 roku i zaakcentowała nasz patriotyzm, pamięć i przywiązanie do tradycji.

Program poetycko – wokalny pozwolił na oddanie odczuć Polaków z czasu rozbiorów  po  rok  1918 i czasy współczesne. Zaprezentowane utwory podkreśliły ogrom bólu, tragizm losów naszej Ojczyzny, euforię z odzyskania niepodległości i entuzjazm kolejnych pokoleń.

 Młodzi „ aktorzy” poruszyli serca zebranych osób pieśnią, mową wiązaną, inscenizacją. Na szczególny nastrój odbioru wydarzeń historycznych wpłynęły żołnierskie mundury, strzelby i  żałobne stroje klęczących kobiet.

Do zadumy nad przeszłością i niepewną przyszłością skłoniła  również pieśń „ Ojczyzna” oraz słowa Czesława Miłosza : „ Szanuj nabyte umiejętności, o dziecię Europy.

Dziedzicu gotyckich katedr, barokowych kościołów / I synagog, w których rozbrzmiewał płacz krzywdzonego ludu,/ Dziedzicu Kartezjusza i Spinozy, spadkobierco słowa „ honor” ,/ Pogrobowcze Leonidasów,/ Szanuj umiejętności nabyte w godzinie grozy.”

Końcowym akcentem uroczystości było przemówienie Pana Dariusza Koniecko-dyrektora szkoły.

Podziękowania za udział w akademii i oddanie klimatu tamtych lat kierujemy do uczniów  z klas I- IV.

Opiekunowie: Dariusz Doliwa i Wiesława Szczesik

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye