Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego

Data publikacji:

W dniu 12.10.2016 roku 26 uczniów klas I – IV Technikum brało udział w programowej wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego. Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze Puszczy Białowieskiej, w którym mogliśmy podziwiać bogate zbiory flory i fauny puszczańskiej, zaprezentowane w postaci enklaw imitujących  naturalne środowisko życia poszczególnych gatunków. Na spotkanie z  żywymi zwierzętami udaliśmy się do rezerwatu.

Przywitał nas król puszczy – żubr, wraz ze sporą rodzinką, a także żubronie – krzyżówki żubrów z bydłem domowym. Mogliśmy też podziwiać puszczańskie koty: żbiki i rysie. Z  oddali obserwowaliśmy się wzajemnie z nieufnymi wilkami. Ten ginący obecnie w Polsce gatunek jest mniej liczny, niż odrestaurowany już żubr! Z innych dużych ssaków spotkaliśmy łosie, jelenie, sarny i dziki. Oprowadzająca nas Pani Przewodnik zwróciła naszą uwagę na ciekawe okazy drzew, porostów i mchów, a także różne typy lasów: grądy, olsy, łęgi, bory, dąbrowy. Najpiękniejsze, najbardziej okazałe dęby podziwialiśmy na szlaku dębów królewskich, mających po kilkaset lat. Niestety, wiele z nich jest w bardzo złej kondycji. Niektóre wręcz są już suche. Jest to wynik coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska, zmian klimatycznych, a także konkurencji ze strony innych, młodszych drzew, głównie świerków i sosen. Paradoksem jest, że zagrażające świerkom korniki są  niejako sprzymierzeńcami dębów!

Pani Przewodnik w ciekawy sposób przedstawiła też historię Białowieży. Młodzież biorąca udział w wycieczce rozszerzyła więc swoje wiadomości nie tylko z biologii i geografii ale też z historii.

Organizatorzy wycieczki: Ludmiła Orłowska, Marlena Chilińska  Zalewska.
Opiekunowie:  Ludmiła Orłowska, Małgorzata Dawidowska, Dariusz Doliwa.

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye