Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Kłosek

Historia Szkolnego Zespołu Ludowego „KŁOSEK” 

       „Szukaj przyjaciół tam, gdzie śpiewają, źli ludzie pieśni nie znają” Ta maksyma stała się iskierką do powołania w 1980 roku Zespołu Ludowego „KŁOSEK”  w Zespole Szkół w Niećkowie i wiernie przyświeca jego działalności do dnia dzisiejszego. Młodzież, kształcąca się w szkole, pochodzi z różnych kultur etnograficznych: Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Inicjatywa powołania zespołu pozwoliła zintegrować  młodzież, a dodatkowo stała się czynnikiem rozwoju wokalnych i tanecznych talentów uczniów szkoły. Przez 35 lat swojej działalności Zespół uświetniał muzyką, śpiewem i tańcem uroczystości gminne, środowiskowe, powiatowe  i wojewódzkie. Niektóre z jego występów emitowane były w programach ośrodków regionalnych TV w programie II TV i Polskim Radiu. Zespół wielokrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego, odnosząc mniejsze lub większe sukcesy (w swoim dorobku posiada 6 pucharów zdobytych w przeglądzie). W latach 90-tych Zespół niejednokrotnie prezentował swój repertuar na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.  Promował bogaty dorobek kulturowy naszego regionu również poza granicami kraju wyjeżdżając z gościnnymi występami do Czech, Niemiec. „KŁOSEK” wyjeżdżał  również na Litwę w ramach współpracy ze Wspólnotą Polską. W 2012 roku „Kłosek” uczestniczył w Jarmarku Jagiellońskim  w Bielsku Podlaskim. W 2013 roku w Białymstoku oraz w 2014 roku w Łomży Zespół uczestniczył w  paradzie województwa podlaskiego, podczas której występ zespołu stanowił  jeden z punktów programu. „KŁOSEK” występował charytatywnie w Warszawie w Teatrze Roma (scena św. Barbary) na rzecz dzieci z Afryki.
       W 2014 roku w ramach regionalnej wymiany młodzieży, „KŁOSEK” występował  na „Baligrodzkim Festiwalu Kultur” Bieszczady 2014. patriotyczno – religijnej, samorządowej, organizacji pożytku publicznego itp.

       Zespół Ludowy „KŁOSEK” ma ogromne zasługi dla kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego i religijnego Podlasia. Od 35 lat pieśnią i tańcem rozsławia kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia oraz promuje dobre imię szkoły.

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye