Herb Polski

Zespół Szkół w Niećkowie

Europejski Tydzień Kodowania 2019

Data publikacji:

Za oknem już jesień ale uczniowie naszej szkoły nie zwolnili tempa i podjęli działania związane z Europejskim Tygodniem Kodowania (CodeWeek 2019). Dla wielu była to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Najwięcej jednak uwagi poświecimy programowaniu, które uczy logicznego myślenia, analizowania i współpracy w zespole czyli czynności, które tak naprawdę potrzebne są nie tylko w szkole,ale w całym naszym życiu.
W ramach CodeWeek rozwiązywaliśmy zagadki logiczne. Tworzyliśmy instrukcje dla robotów, tak aby poruszały się, tańczyły i wydawały różne dźwięki wykorzystując oprogramowanie zainstalowane na androidzie. Wykonaliśmy dwie gry w Scratchu. Korzystaliśmy z płytki edukacyjnej micro:bit, w szczególności przyjrzeliśmy się dokładnie narzędziu MakeCode, które pozwala programować płytkę w języku blokowym oraz JavaScript oraz tworzyliśmy przykładowe programy wykorzystujące peryferia płytki (np. gra kamień-nożyce-papier oraz symulacja rzutu kostką).
Najwięcej emocji towarzyszyło tworzeniu układów logicznych wykorzystujących podstawowe elementy elektroniczne. Tutaj priorytetem była cierpliwość i dokładność.
Działania podejmowane w ramach CodeWeek pokazały młodzieży, że nowoczesne technologie nie są abstrakcją. Możemy je tworzyć i być za nie odpowiedzialni.

Ciemny kontrastpanorama_fish_eye
Podkreślanie linkówpanorama_fish_eye
Podświetlanie nagłówkówpanorama_fish_eye
Skala szarościpanorama_fish_eye